Hygge. Ten termin chyba już każdemu obił się o uszy. Duńska filozofia szczęścia, bo o niej mowa, szturmem podbija rynek i jest w tym sezonie jednym z najgorętszych trendów w aranżacji wnętrz.

Czym zatem jest to całe hygge? Najprościej rzecz ujmując to odnajdywanie szczęścia w najmniejszych rzeczach. To poszukiwanie codziennych, drobnych przyjemności. To tworzenie ciepłej i przytulnej atmosfery wokół siebie, wokół swoich bliskich i wokół swojego domu. To kolekcjonowanie wyjątkowych momentów i pielęgnowanie domowego ogniska. I to właśnie dom jest najważniejszym punktem w całej filozofii hygge, a jego urządzenie odgrywa tak istotną rolę.

New design white furniture

Czym zatem jest idealne wnętrze w stylu hygge? 

Przede wszystkim musi być ciepło i przytulnie. Dominują jasne barwy, proste formy. Bez przepychu czy ostrych kolorów. Hygge odchodzi od zimnych, stalowych dekoracji, a stawia na naturalne elementy, na czele z drewnianymi akcentami. W hygge świetnie wpisuje się również ceramika i porcelanowe dodatki.

RS1575_pure taste 63680-63681-63682-63683_ONO_Gussschalen

Punkt centralny powinien stanowić cichy, przytulny kącik z małym stolikiem i wygodnym fotelem, w którym można zasiąść i zrelaksować się przy ulubionej książce lub gorącej herbacie. Może się zdziwicie, ale tak banalna rzecz, jak zwykły kubek odgrywa w filozofii hygge niezwykle istotną rolę. To jest właśnie ta jedna z wielu drobnostek odpowiedzialnych za dostarczanie codziennych przyjemności.

PO_0364

Kolejnym elementem, bez którego żadne duńskie wnętrze się nie obejdzie są świece. Nie ważne czy to w postaci świeczników, lampionów czy latarenek. Ważne, żeby było ich jak najwięcej – w jadalni, w salonie, w sypialni, na tarasie. Po prostu wszędzie, bo to właśnie one wprowadzają tę wyjątkową atmosferę ciepła – dosłownie i przenośnie.

RS1554_pure home _65564-65565-65559-65560-65561_NERO_Standleuchter
W każdym wnętrzu w stylu hygge muszą znaleźć się również poduszki, koce czy narzuty. Koniecznie takie, które wykonane będą z przyjemnych w dotyku materiałów, najlepiej futrzanych.

Cozy bedroom design

Aranżacje w stylu hygge uzupełnić powinny rodzinne pamiątki, fotografie, motywujące plakaty czy napisy ścienne, wpływające na atmosferę intymności i nadające wnętrzom indywidualnego charakteru.

Room with gold design

Krótko podsumowując hygge, najważniejsze jest to, aby uczynić z naszego domu swoistą oazą spokoju, relaksu i odpoczynku. Świątynię, w której będziemy potrafili cieszyć się z naszych zwyczajnych, drobnych przyjemności. Miejsce, w którym będziemy zwyczajnie szczęśliwi. W końcu hygge = szczeście :)

Room with sofa and baby bed

Reklamy